Livioon Polska to Twoje ulubione produkty w dobrych cenach i możliwość tworzenia własnego – dodatkowego lub pełnowymiarowego – biznesu.

 

Search
 

Blog

Livioon Polska - przewodnik po perfumach, jak opisać zapach? perfumy, tanie perfumy, odpowiedniki perfum, naturalne kosmetyki

Jak opisać zapach? Przewodnik po perfumach

Zapach – równie ulotny, co trudny do opisania. Słowa nie oddają w pełni jego nieuchwytnej natury, nie ma przecież cech widocznych gołym okiem, nie da się go dotknąć ani usłyszeć. Możesz jednak opowiedzieć o swoich ulubionych perfumach Livioon, korzystając z kilku sposobów.

źródło: http://livioon.com

Konstrukcja zapachu

By móc jak najdokładniej wyrazić charakter perfum, warto poznać ich konstrukcję. Zapach tworzą trzy nuty, z których każda dopełnia aromat w inny sposób. Rozróżniamy więc:

 • nutę górną, tzw. głowy – to pierwsza nuta, jaką wyczuwamy w perfumach; na początku jest bardzo intensywna, jednak szybko się ulatnia, zanikając po 15-30 minutach,
 • nutę średnią, tzw. serca – jest wyczuwalna po ok. 10 minutach od aplikacji perfum i mniej intensywna od nuty górnej; harmonizuje zapach i stanowi o jego bukiecie, utrzymując się na skórze do dwóch godzin,
 • nutę dolną, tzw. bazy – wzmacnia i utrwala aromat, czujemy ją dopiero po 30-60 minutach; nuta bazy odpowiada za utrzymanie energii zapachu do ok. 8 godzin.

Ze względu na odmienne oblicza nut zapachowych, stosuje się w nich aromaty różnego typu. Na podstawie wspólnych cech wyróżniono rodziny zapachów, które dostarczają bardziej precyzyjnych określeń do opisu perfum.

Livioon Polska - przewodnik po perfumach, jak opisać zapach? perfumy, tanie perfumy, odpowiedniki perfum, naturalne kosmetyki

Rodziny zapachowe

Aromaty klasyfikowane są ze względu na podobną naturę, a często także pochodzenie. Przynależność perfum do danej rodziny określa się natomiast na podstawie zapachu dominującego w ich nucie serca. Co ciekawe, już Arystoteles wyróżnił 6 takich grup: wonie słodkie, kwaśne, ostre, tłuste, gorzkie i cuchnące. Dziś używa się bardziej precyzyjnego podziału na:

 • zapachy kwiatowe – takie jak róża, jaśmin, konwalia, bez, fiołek, irys, tuberoza, gardenia czy ylang-ylang; przeważnie opisuje się je jako słodkie, świeże, delikatne, zwiewne i kobiece.

Nuty kwiatowe znajdziesz w perfumach Livioon, na przykład nr 10, 37, 45, 52, 66.

 • zapachy cytrusowe – takie jak pomarańcza, limonka, cytryna, grejpfrut, mandarynka, bergamotka; określane jako lekkie, odświeżające i energetyzujące; dawniej grupa ta zaliczała się do zapachów męskich, lecz dziś należy do niej większość perfum unisex i sportowych.

Nuty cytrusowe znajdziesz w perfumach Livioon nr 9, 69, 73,74 i 81.

 • zapachy orientalne (ambrowe) – takie jak fasola tonka, żywica, wanilia, ambra czy piżmo; są zmysłowe, uwodzicielskie, ciężkie i ciepłe.

Nuty orientalne znajdziesz w perfumach Livioon, na przykład nr 16, 21, 35, 54, 97.

 • zapachy szyprowe – takie jak mech dębowy, cedr, żywica, paczula czy bergamotka, w skład tej grupy wchodzą zapachy będące mieszanką aromatów drzewnych i cytrusowych; zapachy te kojarzą się z odwagą, zdecydowaniem, szykiem i elegancją.

Nuty szyprowe znajdziesz w perfumach Livioon nr 3.

 • zapachy drzewne – takie jak cedr, sosna, drzewo sandałowe, gwajakowe lub różane; to zapachy ciepłe, głębokie i żywiczne, zazwyczaj przeznaczone dla mężczyzn statecznych, dojrzałych i szykownych.

         Nuty drzewne znajdziesz w perfumach Livioon, na przykład nr 4, 11, 28, 53, 72.

 • zapachy paprociowe (fougere) – takie jak mech, lawenda, paczula, wetiwer, szałwia, geranium, rozmaryn czy tymianek; nazywane są także aromatycznymi i postrzegane są jako intrygujące, ekstrawaganckie, dodające klasy i przeważnie męskie.

Nuty paprociowe znajdziesz w perfumach Livioon, na przykład nr 70, 78, 83, 95, 103.

 • zapachy skórzane – takie jak piżmo, ambra, kadzidło, żywica jałowca i brzozy czy labdanum; to przeważnie wonie męskie, ciepłe, ciężkie i lekko duszne,
 • zapachy aldehydowe – do tworzenia tego rodzaju zapachów używa się aldehydów, które dobrze wiążą poszczególne składniki perfum w całość; są to intensywne, nowoczesne i oryginalne wonie,
 • zapachy wodne – najczęściej zawierają syntetyczną substancję calone, która daje mroźny, chłodzący efekt; opisywane są jako czyste, orzeźwiające, świeże i chłodne.

Nuty wodne znajdziesz w perfumach Livioon, na przykład nr 41, 67, 84.

 • zapachy owocowe – takie jak brzoskwinia, morela, czereśnia, jeżyna, malina, truskawka, kiwi czy mango; to kompozycje słodkie, radosne, delikatne i dziewczęce, często używane w perfumach letnich i sportowych.

Emocje i wspomnienia

Zapach, często jak nic innego, przywołuje w nas wspomnienia, konkretne emocje i skojarzenia. Możesz z nich korzystać, opisując ulubione perfumy tak, jak Ty je czujesz. To bardzo subiektywna i osobista metoda scharakteryzowania aromatu, bo w końcu każdy z nas ma inne doświadczenia, które wpływają na jego odbiór. Nie bój się więc sięgać po takie określenia jak: romantyczny, agresywny, przyjazny, swojski, zimowy, ciepły, słoneczny, apetyczny, otulający, czy przytaczać luźne skojarzenia z domkiem na plaży albo ogrodem babci.

Pożyczone słowa

Choć słownictwo dotyczące świata zapachów jest ograniczone, możesz posiłkować się wyrazami związanymi z pozostałymi zmysłami. W przypadku woni nie mówi się o synestezji, czyli zdolności odczuwania bodźców z jednego zmysłu za pomocą drugiego, a jednak często łączymy zapach ze smakiem czy kolorem. Warto wykorzystać te skojarzenia do opisu perfum, kierując się właśnie doświadczeniami pozawęchowymi:

 • wzrok – ciemny, jasny, o danym kolorze, czysty, zamglony, powolny, wygładzony,
 • dźwięk – harmonijny, pełen dysonansów, cichy, głośny, przytłumiony,
 • dotyk – ostry, łagodny, równy, chropowaty, ciężki, lekki, chłodny, ciepły,
 • smak słodki, kwaśny, gorzki, słony, owocowy, czekoladowy, surowy.

Zapachy to niezwykle złożone, tajemnicze konstrukcje, wymykające się precyzyjnym opisom. Choć istnieje zarówno usystematyzowana, jaki i subiektywna ich klasyfikacja, charakter woni wciąż pozostaje nieuchwytny. Może właśnie to czyni świat perfum takim intrygującym?

Leave a Reply